Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w latach 2021-2025
Nasze przedszkole bierze udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” dofinansowany ze środków budżetu państwa oraz Urzędu Miasta Częstochowy.
Dzięki programowi wzbogacimy nasz księgozbiór o atrakcyjne nowości wydawnicze dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Zakupione książki będą towarzyszyły nam w życiu codziennym: w czasie zajęć poszerzając naszą wiedzę o świecie, w czasie zabawy i odpoczynku prowadząc nas w świat baśni.
Dzięki programowi zostały zakupione nowości wydawnicze do przedszkolnej biblioteki, z których będziemy korzystać na co dzień.
W ramach projektu część puli została przeznaczona na nagrody książkowe do konkursów organizowanych przez nasze przedszkole.
Zapraszamy do udziału w konkursach!
Książki już do nas dotarły
Wszystkie nasze zamówione książki dotarły już do przedszkola. Bardzo podobają się dzieciom. Pięknymi ilustracjami i ciekawą treścią zachęcają do samodzielnego i wspólnego oglądania i czytania.
Spotkanie on-line z ilustratorką
W połowie grudnia dzieci uczestniczyły w bardzo miłym, choć niestety on-line z powodów od nas niezależnych, spotkaniu z Panią Natalią Oswald-Talarek – ilustratorką książek.
Pani Natalia pokazała nam swój warsztat pracy oraz oryginały ilustracji do pięknej, ostatnio wydanej książki.
Książeczka ta z serii Młodzi Przyrodnicy pt.”Drzewa”, została dostarczona do naszego przedszkola w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Egzemplarze tej uroczej książki będą nagrodami w organizowanym przez nasze przedszkole konkursie ekologicznym.
Ilustracje przyrody w niej zawarte zachwyciły dzieci i zainspirowały do własnych działań twórczych.
Pani Natalia opowiedziała dzieciom jak powstają takie ilustracje, ile taka praca wymaga czasu, co jest potrzebne do jej wykonania.
Bardzo ciekawe,miłe i motywujące do kreatywności w życiu było spotkanie z kimś kto tworzy piękne książki dla dzieci.
Dziękujemy Pani Natalii za wirtualne odwiedziny w naszym przedszkolu!
Wizyta on-line w bibliotece
Pod koniec grudnia odwiedziliśmy naszą ulubioną bibliotekę on-line. Co miesiąc widujemy się z Paniami bibliotekarkami w Filii nr 9 na cyklicznych spotkaniach „Eko ścieżkami z mądrymi książkami”.
Poznajemy zwyczaje i potrzeby otaczającego nas świata przyrody, oglądamy barwne ilustracje i zdjęcia w ciekawych książkach, słuchamy fragmentów czytanych przez Panią Ilonę Kowalską.
Tym razem Pani Ilonka przedstawiła opowieść tym w jaki sposób zwierzęta leśne spędzają zimę.
Dzieci dowiedziały się, które z nich zapadają w sen zimowy, jak radzą sobie inne i jak mogą pomóc ludzie.
Inspirując się opowieścią Pani Ilonki oraz pięknymi ilustracjami książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dzieci z III i IV grupy namalowały własne ilustracje przedstawiające zwierzęta leśne w zimie.
Prace zaprezentowane zostały na wystawce dla rodziców i młodszych dzieci z przedszkola, a po wystawie zebrane zostaną w naszą własną książkę o przyrodzie:)
Akcja „Książka w czytaniu” oraz ekspozycja książek
Zakupione w programie książki mają już swoje stałe miejsce w specjalnym regale dostępnym dla nauczycielek z wszystkich grup wiekowych.
Z książek korzystamy na codzień: czytając dzieciom w czasie odpoczynku, prezentując niektóre książki jako pomoc w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych, posługując się pięknie wydanymi książkami jako inspiracją do pracy twórczej.
Obcowanie z książką rozbudza wyobraźnię i własną aktywność dziecka, pomaga poznawać świat oraz samego siebie, zachęca do działania na wielu płaszczyznach oraz podejmowania życiowych wyzwań.
Książka cieszy, wspiera, uczy dlatego poszerzyliśmy dotychczasową akcję „Książka to skarb” i dzięki nowym, ciekawym książkom równolegle rozpoczęliśmy nową „Książka w czytaniu”.
Dzieci z wszystkich grup wypożyczają do wspólnego czytania z rodzicami wybrane książki, zabierając je w specjalnie uszytych torbach – na cztery pory roku, bo z książką warto spędzać cały rok:)
Książki dla rodziców oraz nagrody
Posiadamy również kilka ciekawych pozycji książkowych dla rodziców. Pomogą one w świadomym procesie wychowywania dzieci, podsuną nieszablonowe pomysły na wspólnie spędzany czas, pozwolą lepiej zrozumieć potrzeby dziecka i własne postawy.
Zachęcamy do wypożyczania!
Już niebawem zaczniemy również dzielić się książkami z puli nagród w konkursach.
Przed nami wiele różnorodnych konkursów przedszkolnych i międzyprzedszkolnych, w których będzie można zdobyć piękne książkowe nagrody.
Życzymy inspirującej pracy twórczej i radości z otrzymanych nagród:)
Styczniowe spotkanie z biblioteką
Już drugi miesiąc, z powodów od nas niezależnych spotykamy się on-line z Panią Ilonką i odwiedzamy wirtualnie filię nr 9. Tym razem wspólnie zastanawialiśmy się co możemy robić by przeciwdziałać zmianom klimatycznym oraz ratować zwierzęta zagrożone wyginięciem.
Pani Ilonka przedstawiła nam książki mówiące o niezwykłym życiu niezwykłych zwierząt, a my po spotkaniu ochoczo zabraliśmy się do wykonania własnych ilustracji przestawiających życie na Arktyce.
Czytamy, oglądamy, poznajemy świat
Dzięki zakupionym książkom możemy pogłębiać wiedzę dzieci na tematy jakie poruszamy na zajęciach w przedszkolu i spotkaniach w bibliotece.
Temat ekologii i potrzeby ratowania zwierząt tak zainteresował dzieci, że starają się one dowiedzieć jak najwięcej z naszych oraz wypożyczonych z filii nr 9 książek.
Nasi pełni pasji czytelnicy
Nowe książki spełniają swoją rolę we wszystkich grupach, dzieci z zaangażowaniem i radością oglądają książeczki, znajdują w nich wiele interesujących zjawisk, bohaterów.
Z pasją wędrują poprzez kolejne barwne strony, kształtując w sobie potrzebę doceniania tak szczególnego i pięknego źródła wiedzy.
Wewnątrzprzedszkolny konkurs „Święta i zima u Muminków”
Podczas dwóch zimowych miesięcy dzięki zakupionym książkom, dzieci mogły zapoznać się z niezwykłymi mieszkańcami Doliny Muminków.
Opowieści o Muminkach przenoszą w zupełnie nowe rejony wyobraźni choć uczucia bohaterów dobrze znane są nawet najmłodszym dzieciom.
Zmierzenie się z nowymi postaciami literackimi i ich światem dzieci z różnych grup wiekowych zobrazowały w konkursowych pracach plastycznych.
Laureaci konkursu obecni w przedszkolu, mieli możliwość otrzymania nagród w towarzystwie wszystkich prac tworzących małą galerię.
A nagrodami były oczywiście książki o Muminkach zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Gratulujemy i życzymy fascynującej lektury!
Muminkowa wystawa w bibliotece miejskiej
Pokonkursową wystawę „Święta i zima u Muminków” można oglądać w filii nr 9.
Dziękujemy za gościnę! A wszystkich zachęcamy do czytania kolejnych tomów tych niezwykłych opowieści autorstwa Tove Jansson.
Dzień Kota z literaturą dziecięcą
W czasie tegorocznego Dnia Kota towarzyszyła nam w różnorodny sposób literatura dziecięca dotycząca tego wdzięcznego i lubianego przez wielu tematu.
Rozstrzygnięty został przy udziale Pani kierowniczki biblioteki Filii nr 9 międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. „Kot – wszystkie koty za pan brat”. Inspiracją do twórczych działań w tym roku były książki, których koci bohaterowie zostali przedstawieni na licznych konkursowych pracach.
Książki o kotach zakupione dla naszego przedszkola w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa towarzyszyły nam w czasie tego niecodziennego dnia.
Kocie wystawy
Nagrodzone w międzyprzedszkolnym konkursie prace zawędrowały na jednodniową wystawę do Kamieniczki Art przy Starym Rynku, gdzie stały się pięknym dopełnieniem kocich warsztatów dla dzieci.
Po powrocie do przedszkola cieszą oczy wszystkich dzieci i rodziców wystawione w holu głównym.
Oprócz nagrodzonych można oglądać pozostałe prace przygotowane na konkurs.
Nagrodami są oczywiście piękne książki sfinansowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Spotkanie z biblioteką
Kolejne spotkanie z cyku „Eko-ścieżkami z mądrymi książkami” jeszcze w tym miesiącu odbyło się on-line.
Pani Ilonką przybliżyła dzieciom dwa z otaczających nas żywiołów: ziemię i wodę. Wszystkie dzieci wspaniale opowiadały o tym jak ochraniać naszą planetę, dbać o jej czystość oraz oszczędzać wodę potrzebną wszystkim żyjącym stworzeniom.
Książki, które zakupiliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa poszerzają wiedzę dzieci i zachwycają przedstawionym światem natury.
Zachęcają również do tworzenia pięknych prac plastycznych.
Konkurs ekologiczny
Realizując nasze priorytety związane z ekologią i czytelnictwem wraz z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Częstochowie zorganizowaliśmy międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. „Jakby wyglądał świat bez smogu”. Inspiracją do twórczej pracy były literackie formy dla dzieci poświęcone tej tematyce, m.in. „Smog w centrum miasta”- książeczka, którą zakupiliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dzięki programowi nagrodzone dzieci otrzymają piękne książki o otaczającym nas świecie.
Inspiracje pokonkursowe
Wystawa z międzyprzedszkolnego konkursu ekologicznego już cieszy oczy wszystkich odwiedzających nasze przedszkole.
Stała się także inspiracją dla dzieci z grupy drugiej, które oglądały prace z wielką uwagą i zachwytem.
Tematykę naszej przynależności do świata natury poszerzyły im piękne książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz wypożyczone z biblioteki miejskiej.
Swoją troskę o przyrodę oraz wszystkie dobre uczucia wypowiedziały we własnych barwnych pracach plastycznych.
Życzmy sobie by takie zaangażowanie i pełen entuzjazmu stosunek do naszej planety rozkwitał w sercach wszystkich jej mieszkańców.
Książka w innej formie
Obecnie książka funkcjonuje w bardzo wielu formach, można jej słuchać, czytać na różnego rodzaju urządzeniach, a także oglądać jako picture booki.
Bardzo lubianą przez dzieci formą jest spotkanie z książką-opowieścią obrazkową prezentowaną w teatrzyku Kamishibai.
Nowością zakupioną w realizowanym programie czytelniczym jest wzruszająca historia pt.”Kunkush. Podróżnik bez wyboru”.
Oparta o prawdziwe wydarzenia ukazuje wędrówkę kota – uchodźcy przez kraje Europy. Przybliża też dzieciom poprzez zwierzęcego bohatera problemy ludzi, tak bardzo aktualne we współczesnym świecie.
Pamiętajmy, że obcowanie z książką rozwija i umysł i serce, poszerza wiedzę ale też uczy jak ją zastosować, jak dostrzegać potrzeby własne i innych osób. Książka pomaga też przeżyć pewne problemy, utożsamić się z różnymi sytuacjami jakie są lub mogą być naszym udziałem.
Jest też przyjacielem, który zawsze wyciąga pomocną rękę.
Święto teatru i literatury
Międzynarodowy Dzień Teatru połączył w naszym przedszkolu małe formy teatralne z literaturą dla dzieci.
Najstarsza grupa zaprezentowała pozostałym grupom barwną opowieść o wędrówce małej Pyzy przez Polskę, w oparciu o tekst książki Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”.
Starszaki z zainteresowaniem słuchały wierszowanego tekstu, który szybko pozostawał w ich pamięci.
Podziwiały także urocze ilustracje Adama Kiliana.
Z wielkim zaangażowaniem i radością zaprezentowały przygody Pyzy swoim młodszym kolegom.
Opowieści teatrzyku Kamishiba
Dzieci z naszego przedszkola bardzo lubią spotkania z teatrzykiem Kamishibai. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa mogliśmy zakupić kilka nowych opowieści, które również uświetniły święto teatru.
Książki z wydawnictwa Zielona Grupa: „Bajka o prawdziwym Szewczyku Dratewce” oraz „Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem” przyniosły dzieciom wiele wrażeń i radości.
I jak wszystkie mądre bajki pozostawiły jakąś mądrość w głowie i sercu.
Eko-ścieżki w bibliotece
W marcu nareszcie mogliśmy wybrać się osobiście do biblioteki Filii nr 9 by z Panią Ilonką powędrować „Eko-ścieżkami z mądrymi książkami”. Czekały na nas książki o tematyce poświęconej kolejnym dwu żywiołom: ogniowi i powietrzu. Przypomnieliśmy sobie również jak bardzo ważne dla naszego życia są wszystkie żywioły, gdzie występują, z jakimi formami życia są związane.
Dzięki książkom, otwartym oczom i umysłom można dokonywać wielu niezwykłych odkryć.
Cieszymy się z wyprawy do biblioteki i już czekamy na kolejną:)
Książki audio
Nasza przedszkolna biblioteka dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, wzbogaciła się także o niezwykle atrakcyjne książki wydawnictwa Pomelody, są to jednocześnie audio booki i picture booki z serii „Instrumenty orkiestrowe opowiadają bajki”.
Spotkanie z taką książką to słuchanie mądrych, zabawnych, inspirujących bajek, w których przewodnikami są różnorodne instrumenty muzyczne, również te mniej znane dzieciom jak: puzon, klarnet, harfa.
Każda opowieść dodatkowo zilustrowana jest artystycznym colleagem.
Bajka o wróbelkach zainspirowała dzieci z grupy sześciolatków do zabawy w teatr cieni.
Książka aktywizuje na wiele sposobów!
Wystawa w Filii nr 2
Nagrodzone prace w konkursie ” Jak by wyglądał świat bez smogu ” powędrowały na wystawę czasową do biblioteki Filia nr 2 przy ul. Orlik-Ruckemanna.
Dziękujemy za gościnę i zapraszamy do oglądania świata o jakim marzą nie tylko dzieci:)
Święto Ziemi
Międzynarodowy Dzień Ziemi to ważna data dla mieszkańców naszej planety.
Przypomina nam o tym jak ważna jest Ziemia i o trosce jaką powinni okazywać jej wszyscy ją zamieszkujący.
Ten niezwykle istotny temat przybliżają wspaniale książki, które towarzyszą naszej przedszkolnej codzienności. Tym razem skupiliśmy się na tych, które ukazują piękno i całe bogactwo życia na Ziemi, wskazują zasady utrzymania równowagi w ekosystemach oraz uczą troski o naszą planetę.
Różnorodne i piękne, plastyczne prace dzieci ukazują jak ważny i wdzięczny to temat.
Światowy Dzień Książki
Książka to przygoda, spotkanie, inspiracja, wytchnienie, zachwyt… i wiele, wiele innych doznań.
O książce pamiętamy na codzień ale przy okazji święta cieszymy się książką na wiele sposobów: książka obrazkowa – picture book, książka do słuchania – audio book, książka do manipulowania i twórczej zabawy, po prostu KSIĄŻKA!
Wizyta w bibliotece – Rok Marii Konopnickiej
Z okazji Światowego Dnia Książki odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną z nami bibliotekę – Filia nr 9.
Pani Ilonka pokazała nam książki w różnorodnych formach i formatach.
Wyjątkowym egzemplarzem były ilustracje w wielkim formacie Jana Marcina Szancera do książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Jak się okazało same krasnoludki ukryły się wśród książek na półkach biblioteki i dzieci miały okazję odnaleźć je oraz dołączyć do swoich wiosennych prac plastycznych, a pełni wrażeń literackich mogliśmy pozachwycać się prawdziwą Wiosną wokół biblioteki.
Rok Marii Konopnickiej
Dla współczesnego czytelnika dzieła Marii Konopnickiej stają się pewnym wyzwaniem, ale możemy również odnaleźć w nich wiele wartości i piękna.
Dzieci ze starszych grup poznały historię sierotki Marysi, która spotkała krasnoludki, przygody Janka Wędrowniczka, piękne wiersze o otaczającej przyrodzie.
Zachwycone ilustracjami Jana Marcina Szancera wykonały własne ilustracje nawiązujące do najbardziej znanej baśni tej autorki: „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Majowe spotkania z książką
Maj to miesiąc książki, a książka to niezaprzeczalne dobro dla każdego. Dobry wpływ książki możemy dostrzec nawet po wielu latach, pomaga ona stopniowo rozwijać się, poszerzać znajomość świata i samego siebie, budować wewnętrzny świat wartości. Kształtuje wrażliwość, otwiera na potrzeby świata i drugiego człowieka, rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność. Dlatego warto przebywać z książką na co dzień i zachęcać do niej dzieci.
Rodzice i dzieci z grupy najmłodszej mieli możliwość zapoznać się z zakupionymi do naszego przedszkola książkami oraz uczestniczyć w „Wiosennych warsztatach z teatrzykiem Kamishibai”. Ta inna forma książki przybliżyła dzieciom niezwykłą historię Kemushiego i zainspirowała do twórczych działań. Dziękujemy za obecność i wspaniałe zaangażowanie na warsztatach:)
Spotkanie z pisarzem dziecięcym
W tym miesiącu wizyta dzieci z najstarszej grupy w bibliotece była bardzo szczególna. Miały możliwość osobistego poznania autora książek dla dzieci – Pana Poety, który w niezwykle barwny sposób wprowadzał dzieci w świat swoich bohaterów. Było głośne czytanie i zabawne deklamowanie, zabawa z postaciami z książeczek w bibliotece i na zewnątrz, przebieranie się jak książkowi bohaterowie. Pełne wrażeń starszaki dostały też miły autograf od Pana Poety w jednej z jego barwnych książek, którą przynieśliśmy do przedszkola.
Spotkania z Małym Księciem
Piętnaście lat temu nasze przedszkole otrzymało imię i patrona – został nim Mały Książę bohater niezwykłej, kochanej na całym świecie książki Antoine de Saint-Exuperego. Od tamtego czasu dzieci uczęszczające do naszego przedszkola w przystępny dla nich sposób poznają opowieść o tej niezwykłej postaci. Tym razem, w roku jubileuszu dzieci z dwu najstarszych grup zaprezentowały swym rodzicom oraz młodszym koleżankom i kolegom fragmenty „Małego Księcia”. Mogliśmy wzruszać się przy spotkaniu Pilota z Małym Księciem, rozmowie z Lisem i Różą, podziwiać taniec baobabów, róż i gwiazd. Opowieść Antoina de Saint-Exuperego towarzyszyła dzieciom przez kilka miesięcy, a one same z zaangażowaniem przygotowywały ilustrowane wersje własnych książeczek. Idąc śladem dzieci pozwólmy by Mały Książę uczył nas nieustannie patrzenia sercem.
Wystawa ilustracji książkowej
W czerwcu odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, w której mogliśmy oglądać oryginalne ilustracje do książek o przyrodzie dla dzieci. Przepiękne ilustracje wykonała częstochowska artystka Natalia Talarek – Oswald, z którą spotkaliśmy się jesienią. Na spotkaniu on-line Pani Natalia opowiadała o swoim warsztacie pracy i książkach, które zilustrowała. Teraz mogliśmy zobaczyć jak piękne i odzwierciedlające prawdziwą przyrodę są oryginalne ilustracje.