Ogólnopolski projekt edukacyjny „ Przyjaciele Małpki Podróżniczki”

Wędrówka Małpki Podróżniczki

wizyta w Częstochowie

Witaj małpko!

Małpkę powitaliśmy w piękny, wiosenny dzień, 10 kwietnia.

Kiedy tylko wyjrzała z pakownej koperty, która nadeszła z Bielska- Białej, zachwytom dzieci nie było końca: jaka piękna, mięciutka, a skąd ona?, czy zostanie z nami?

Po wytłumaczeniu dzieciom, że małpka jest tylko naszym gościem, aby pobawić się, pofiglować, dzieci czuły się zawiedzione…

Kiedy wytłumaczyłam im, że właścicielem małpki są przedszkolaki w Proszowicach, to od razu musieliśmy sprawdzić na mapie, gdzie znajduje się ta .

Na pocieszenie powiedziałam dzieciom, że mogą zaplanować pobyt małpki w przedszkolu i naszym pięknym mieście, Częstochowie a na pamiątkę narysować dla małpki obrazki…

Od razu wzięliśmy się do planowania pobytu małpki, tak aby wyjechała od nas zadowolona.

Postanowiliśmy zabrać ją na wycieczkę po naszym Starym Rynku, najstarszej części miasta Częstochowy i słynnych Trzech Alejach NMP.

Pokazaliśmy, że Częstochowa to piękne miasto, z zabytkowymi uliczkami, imponującymi kamienicami, wspaniałym ratuszem i pięknymi, zielonymi parkami, a przede wszystkim jest miastem na całym świecie znanym z klasztoru Paulinów Jasnej Góry z obrazem Czarnej Madonny.

Bardzo jej podobały się ławeczki ze znanymi postaciami związanymi z Częstochową, mieszczące się w Alejach: Haliny Poświatowskiej, Marka Perepeczki, Władysława Biegańskiego.

Niestety nie zdążyliśmy odwiedzić ławeczki słynnego przedwojennego aktora, urodzonego w Częstochowie- Antoniego Fertnera.

Na koniec zwiedziliśmy klimatyczne podwórko mieszczące się przy Starym Rynku, i będące w nich pomieszczenia Konserwatora Zabytków, pracownię witraży, renowacji zabytków, a atrakcją podwórka była rzeźba Częstocha- dłuta Jerzego Kędziory.

Po powrocie do przedszkola wykonaliśmy rysunki dla małpki, aby o nas nie zapomniała i wspominała pobyt w naszym pięknym mieście jak najmilej.

Odwiedź nas jeszcze kiedyś, małpko!

(% gallery name=projekt-mapka-2018 %)

PRZYJACIELE MAŁPKI PODRÓŻNICZKI

Ogólnopolski projekt edukacyjny „ Przyjaciele Małpki Podróżniczki”, skierowany jest do placówek przedszkolnych i szkolnych, klubików dziecięcych, żłobków.

Niesforna małpka wędruje po Polsce i wraz z dziećmi przeżywa rozmaite, wesołe, zabawne i pouczające przygody, poznając przy tym różne regiony naszego kraju.

Każde z odwiedzanych miejsc to pewna historia- przygoda, która spotka małpkę.

Zadaniem placówek uczestniczących w projekcie, jest ugościć maskotkę i wraz z dziećmi wymyślić jej przygodę, uwzględniając charakterystyczne dla regionu miejsca, zilustrowaną obrazkami dzieci i zdjęciami ze spacerów małpki do mieście.

Finałem będzie powrót do Proszowic, miejsca narodzin pomysłu Małpki Podróżniczki.

Planowane jest wydanie książeczki z przygodami małpki.

Małpka przywędrowała do naszego przedszkola w piękny, słoneczny dzień, 10 kwietnia 2018 r. z Przedszkola nr 40, z Bielska- Białej.

Po dwóch dniach, zaopatrzona w rysunkowe życzenia od dzieci, powędrowała do Samorządowego Przedszkola nr 29 w Kielcach, aby poznawać uroki, pięknej stolicy świętokrzyskiej krainy…

A oto przygody małpki w mieście Częstochowa…

Skip to content