PREORIENTACJA ZAWODOWA

W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. „W kręgu zawodów” w zakresie preorientacji zawodowej. Realizowany program ma za zadanie w praktyczny sposób przybliżyć dzieciom tematykę wybranych zawodów poprzez ciekawe spotkania z osobami wykonującymi dany zawód, zabawy „w wykonywanie zawodu”, na tworzeniu kącików tematycznych. Dodatkowym założeniem programu jest współpraca z przedszkolami w całej Polsce, wymiana doświadczeń oraz zdrowe współzawodnictwo w towarzyszących konkursach.

POZNAJEMY ZAWÓD MUZYKA OPEROWEGO

Zapraszam Was i Waszych Rodziców na krótkie spotkanie z p. Katarzyna Chęsy – Zajic, która jest śpiewaczką operową! Mam nadzieję, że ta krótka historia przybliży Wam zawód jakim jest muzyk. Odpowie na pytania co trzeba mieć i co trzeba zrobić żeby móc taki zawód wykonywać.

Serdecznie zapraszam na to spotkanie!

https://youtu.be/hMx6fXfsE2E

A poniżej zapraszamY Was do wysłuchania kilku utworów w wykonaniu p. Kasi

https://youtu.be/12PpplyAlQE

https://youtu.be/EE4oysVHCBI

Miłego słuchania!

(% gallery name=operetka-2020 %)

POZNAJEMY ZAWÓD KUCHARZA

Co to za zapachy po przedszkolu wędrują? To panie kucharki obiad nam gotują…

W marcu dzieci z grupy II, poznawały zawód kucharza.

Podczas wycieczki do przedszkolnej kuchni miały możliwość zapoznania się z zawodem jaki wykonują nasze panie kucharki. Poznały różny sprzęt potrzebny do pracy w kuchni, rozmawiały z panią Anią i panią Jolą o ich pracy. Zobaczyły w jaki sposób przygotowuje się pyszny obiad i zdrowe surówki. Przedszkolaki z wielką radością oglądały różnej wielkości garnki, talerze, chochelki i inne akcesoria kuchenne. Miały wspaniałą okazję, aby poznać osoby, które przygotowują dla nich pyszne śniadania, obiady oraz podwieczorki. Dzieci obiecały paniom, że będą wszystko zjadać.

Dziękujemy serdecznie paniom za gościnę i czas, który poświeciły nam, pomimo swoich obowiązków!

(% gallery name=zawod-kucharz-2020 %)

ZAKŁAD FRYZJERSKI „RONDO”

Mimo iż na temat pracy fryzjera każdy z przedszkolaków może powiedzieć kilka słów, wizyta grupy II dnia 27 lutego 2020 r.,w zakładzie fryzjerskim, okazała się niezwykle atrakcyjną wycieczką.

Celem wizyty przedszkolaków w „ RONDZIE”, było poznanie zawodu fryzjera oraz wyposażenia i funkcjonowania salonu fryzjerskiego i kosmetycznego.

Dzieci obejrzały niezbędny sprzęt fryzjerski oraz różnorodne kosmetyki potrzebne do pielęgnacji włosów.

Przedszkolaki dowiedziały się także, w jaki sposób należy dbać o włosy, żeby były piękne i zdrowe. Mogły również usiąść na fotel przed wielkim lustrem, pod suszarką oraz na fotelu do mycia włosów.

Interesująca okazała się pogawędka na temat najnowszych fryzur oraz konieczności dbania o włosy.

Przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące sprzętu fryzjerskiego oraz miały możliwości skorzystania z usług fryzjerskich, w tym z modelowania, czesania i obcinania włosów.

Dzieci obejrzały dokładnie wyposażenie salonu fryzjerskiego, podziwiały kolory używanych tu farb, z ciekawością przyglądały się, jak plecie się warkocz na głowie, koleżanki Leny.

Wizyta sprawiła dzieciom wiele radości, wzbogaciła je o nowe doświadczenia i wiadomości.

Serdecznie dziękujemy pani fryzjerce, za wspaniałe spotkanie.

(% gallery name=fryzjer-2020 %)

POZNAJEMY ZAWÓD BIBLIOTEKARZA

24 lutego dzieci z grupy IV wyruszyły do Biblioteki Miejskiej Filia nr 9 przy ul. Nowowiejskiego, aby dowiedzieć się, na czym polega praca bibliotekarza. Pani bibliotekarka uprzejmie opowiedziała nam o swoim zawodzie, obowiązkach i codziennej pracy.

Zwiedziliśmy różne zakamarki, przechadzaliśmy się między półkami uginającymi się pod naporem książek. Dziękujemy za udostępnienie nam do wglądu książeczek o tematyce różnych zawodów. Do naszego przedszkola wróciliśmy z wypożyczonymi czterema pozycjami książkowymi. Będziemy je czytać w trakcie poobiednich wypoczynków.

(% gallery name=zawod-bibliotekarz-2020 %)

POZNAJEMY ZAWÓD OGRODNIKA

Idzie Wiosna, czas na prace w ogródku!

19 lutego 2020 r., grupa II, odwiedziła sklep ogrodniczy, rozpoczynając cykl zajęć mających na celu poznanie zawodu ogrodnika. Pani sprzedawczyni przybliżyła nam tajniki pracy ogrodnika, czym się zajmuje, jakie są mu potrzebne narzędzia, jakie prace należy wykonywać w ogrodzie. W dalszej części spotkania zakupiliśmy: nasiona słonecznika, cebulki krokusów, ziemię.

W prezencie otrzymaliśmy „ogrodnicze” kolorowanki, a potem w przedszkolu… posadziliśmy przyniesione ze sklepu cebulki, sadzonki ukorzenionych kwiatów doniczkowych, tym samym powstał nasz mini ogródek w sali.

Nasiona słonecznika będą musiały poczekać na cieplejszą aurę.

Celem wycieczki było poznanie warunków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin oraz pracy ogrodnika.

(% gallery name=zawod-ogrodnik-2020 %)

POZNAJEMY ZAWÓD KIEROWCY

W ramach realizacji cyklu zajęć ,W kręgu zawodów”, dzieci z grupy II, 19.02.2020 r., udały się na zwiedzanie dworca PKS. Tam mogły dowiedzieć się na czym polega praca kierowcy komunikacji samochodowej, oraz kto może zostać kierowcą. Obserwowały czynności zakupu biletu, na dworcu szukały trasy na mapie, czasu odjazdu wybranego PKS oraz jego lokalizację na odpowiednim stanowisku odjazdowym.

(% gallery name=zawod-kierowca-2020 %)

POZNAJEMY ZAWÓD LEKARZA I FARMACEUTY

W ramach preorientacji zawodowej, dzieci z grupy II, poznawały zawód lekarza i farmaceuty: zwiedziły Przychodnię Dziecięcą oraz Aptekę „ Wrzosową”. Zwiedzały poszczególne gabinety lekarskie oraz gabinet zabiegowy.

Pani doktor zapoznała dzieci z zawodem lekarza, zwróciła uwagę na spożywanie zdrowych produktów, korzystanie z ruchu na świeżym powietrzu, higienę oraz na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw.

Była również krótka prelekcja na temat promowania zdrowego stylu życia oraz co sprzyja a co zagraża zdrowiu. Odbył się również pokaz mierzenia ciśnienia, mierzenia wzrostu i wagi. Dzieci mogły bezpośrednio zobaczyć i dotknąć aparat do mierzenia ciśnienia, glukometr i stetoskop. W powrotnej drodze, chcąc przybliżyć dzieciom jak wygląda praca farmaceuty, odwiedziliśmy aptekę. Na podjeździe czekała na nas niespodzianka- dzieci mogły z bliska obejrzeć ambulans medyczny! Miła pani farmaceutka powiedziała o asortymencie apteki, o przeznaczeniu różnych przyborów, a także wytłumaczyła dzieciom, czym jest lek i jakie jego postacie można otrzymać w aptece. Zaznaczyła, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorym i pod opieką dorosłych. Na koniec Panie wręczyły przedszkolakom kolorowankę z niespodziankami.

Dziękujemy serdecznie pracownikom „Wrzosowej”, za poświęconą nam uwagę i ciekawe przedstawienie tematu!

(% gallery name=lekarz-preorientacja-2020 %)

POZNAJEMY ZAWÓD INSPEKTORA DOZORU TECHNICZNEGO

Nasze przedszkoe zaprosiło pana urzędnika z Urzędu Dozoru Technicznego mieszczącego się w naszym mieście, aby opowiedział o swoich obowiązkach, codziennej pracy. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację, która przybliżyła nam zawód inspektora dozoru technicznego, dowiedzieliśmy się nad jakimi urządzeniami technicznymi sprawuje kontrolę aby zapewnić bezpieczne ich funkcjonowanie . Mogliśmy przymierzyć kaski ochronne niezbędne w pracy urzędnika. To była ciekawa lekcja dla nas wszystkich.

(% gallery name=preorientacja-zawodowa-urzad-dozoru-technicznego %)

POZNAJEMY ZAWÓD SPRZEDAWCY

Wykorzystując piękną pogodę, dzieci z grupy II, poznawały zawód sprzedawcy: małego sklepiku osiedlowego, typu warzywniak, ogrodniczy, spożywczy, apteka, jak również sklepu wielkopowierzchniowego, typu ” LIDL”. Dzieci wymieniały znane sobie rodzaje sklepów, oraz to co jest potrzebne, aby można zrobić zakupy. Miały okazję obserwować pracę sprzedawcy, poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie. Wyjaśniono im terminy: klient, ekspedientka, lada sklepowa, kasa, towar. Ponadto zwrócono uwagę na sposób robienia zakupów oraz narzędzia służące do porównywania ciężaru przedmiotów.

Podczas wycieczki dzieci starały właściwie zachować się w sklepie. Przedszkolaki miały również możliwość samodzielnego dokonania zakupu, co stanowiło dużą frajdę. Po powrocie rozpoczęła się zabawa w sklep, na którą dzieci najbardziej czekały.

(% gallery name=sprzedawca-2019-gr-2 %)

Centrum Małych Zwierząt-

poznajemy gabinet weterynaryjny

Kontynuując prozawodowe przedsięwzięcie grupa II w dniu 29. 11. 2019 r., wybrała się do Centrum Małych Zwierząt, gabinetu weterynaryjnego M. Żurawski.

Jej celem było poznanie pracy weterynarza oraz uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i potrzebują pomocy.

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym poprzedzona była realizacją zajęć poświęconym zwierzętom domowym, na których dzieci nabywały oraz wzbogacały swoją wiedzę na temat opieki i potrzeb wybranych zwierząt. Podczas pobytu w przychodni dzieci z uwagą słuchały pana Marcina, który ciekawie opowiadał o swojej pracy.

Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny,tj. poczekalnię, salę chirurgiczną, ambulatorium, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Pan doktor opowiedział o sposobie pielęgnacji zwierząt, pokazał jak się je bada i leczy. Dzielnym pacjentem był pluszowy piesek Ares, przyniesiony z przedszkola.

Czterolatki zobaczyły także narzędzia medyczne potrzebne lekarzowi w pracy do badania, diagnozowania i leczenia zwierząt.

Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pan weterynarz podkreślił konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami. Przedszkolaki zadowolone, pełne wrażeń i bogatsze o nową wiedzę, wróciły do przedszkola.

(% gallery name=weterynarz-2019-gr2 %)

Składamy gorące podziękowania dla lekarza weterynarii, za poświęcony nam czas!

Centrum Stomatologii Estetycznej PROMED-

poznajemy zawód stomatologa

Kontynuując poznawanie ciekawych miejsc pracy, w ramach preorientacji zawodowej, 28.11.2019 r. grupa II udała się do Centrum Stomatologii Estetycznej PROMED.

Dzieci poznały zawód stomatologa, jak również miały okazję przypomnieć sobie zasady, jak dbać o higienę jamy ustnej. Wszystko odbyło się w miłej atmosferze, by przedszkolaki mogły dodatkowo oswoić lęk przed stomatologiem. Każdy dzielny przedszkolak otrzymał od miłej pani stomatolog w nagrodę kolorowankę.

Profilaktyka zdrowotna jamy ustnej jest ważnym elementem zdrowia, dlatego serdecznie dziękujemy zespołowi PROMED za poświęcony czas i bardzo ciekawe spotkanie.

(% gallery name=stomatolog-2019-gr-2 %)

WIZYTA EDUKACYJNA W KOMENDZIE MIEJSKIEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W CZĘSTOCHOWIE

Grupa IV w dniu 29. 10. 2019 r. miała wielką przyjemność zwiedzić Komendę Miejską PSP w Częstochowie. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się, ile niebezpieczeństw może czyhać na nas w domu, na co zarówno my, jak i nasi rodzice, czy osoby dorosłe powinniśmy zwrócić uwagę, aby uniknąć pożaru czy ochronić własne zdrowie i życie. Strażacy zaprosili nas również do garażu, w którym znajdują się wszystkie wozy strażackie, dzieci poznały ich wyposażenie począwszy od węży różnego typu, prądnic, siekier, nożyc, łomów i wielu innych rzeczy, o których często nawet nie miały pojęcia. Do przedszkola dzieci pełne wrażeń wróciły bogatsze o nowe wiadomości i umiejętności.

(% gallery name=straz-gr-4-2019 %)

WIZYTA POLICJANTA ZE SZKOLONYM PSEM

Zaprosiliśmy w dniu 16.10.2019r. do naszego przedszkola policjanta pana Wojciecha Bożka ze swoim szkolonym psem, owczarkiem niemieckim ABI. Dzieci poznały 5 ZASAD bezpiecznych zachowań w kontaktach ze zwierzętami. Nauczyły się przyjmować pozycję „żółwia”, pozycję boczną. Dowiedziały się jaką pracę wykonuje policjant i jego szkolony pies. Na koniec spotkania ABI została nagrodzona suchą karmą i smakowitymi patyczkami.

Zaparaszamy znowu za rok…

(% gallery name=policjant-z-psem-2019 %)

WYJŚCIE DO POBLISKIEJ PIEKARNI – poznajemy zawód piekarza

W czwartek 24 października grupa IV wybrała się na wycieczkę do piekarni „Społem”. Przemili pracownicy przyjęli naszą grupę bardzo serdecznie. Starszaki mogły zwiedzić piekarnię oraz poznać proces powstawania pieczywa. Poznali piekarzy oraz dowiedzieli się na czym polega ich praca. Na koniec czekała na nas przepyszna niespodzianka, pachnące, chrupiące bułeczki. Bardzo dziękujemy pracownikom piekarni za gościnę.

(% gallery name=piekarnia-gr-4-2019 %)

OGRODNIK

Przedszkolaki z gr. III w dniu 11. 09.2019 r. zwiedziły szkółkę hodowli roślin, krzewów i drzew „GARTEN”.

(% gallery name=ogrodnik-2019-r-gr-3 %)

Skip to content