Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2016/2017

IV SPOTKANIE Z CYKLU DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH

Wykorzystywanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych „Bolek i Lolek zapraszają na wielką wyprawę po Polsce” – „Poznajemy Kraków i jego legendę o smoku wawelskim”.

(% gallery name=smok-wawelski %)

Grupa II czterolatków wraz z grupą I trzylatków wspólnie poznają Kraków i jego legendę o smoku wawelskim. Dzieci wykonały makietę Smoka wawelskiego

III SPOTKANIE Z CYKLU DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH

Wykorzystywanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych „Bolek i Lolek zapraszają na wielką wyprawę po Polsce” – „Poznajemy tradycje góralskie”.

(% gallery name=tradycje-goralskie %)

RAJD PRZEDSZKOLAKA

Dnia 09.06.2017r. grupa dzieci czteroletnich pojechała na „Rajd Przedszkolaka”, który odbył się w Blachowni. Dzieci wraz z innymi przedszkolakami udały się na spacer z ośrodka sportu ścieżką dydaktyczną wzdłuż jeziora Blachownia. Dzieci zapoznały się z nazwami roślin i zwierząt jakie zamieszkują zwiedzaną okolicę. Mogły na żywo również zobaczyć i podziwiać okazy roślin i zwierząt. Po powrocie do ośrodka czekał dzieci słodki poczęstunek i sportowa zabawa. Zabawy sportowe prowadzili uczniowie klasy trzeciej ze szkoły podstawowej z Blachowni. Można również było rysować kredą po asfalcie. Na koniec imprezy były wręczane dyplomy za udział w rajdzie. Dyplomy wręczała Pani burmistrz miasta Blachownia. W miłej atmosferze wszyscy spędziliśmy sympatycznie dzień.

(% gallery name=rajd-przedszkolaka %)

WYCIECZKA DO JURAJSKIEJ SPIŻARNI – 1 CZERWCA 2017

Podczas pobytu dzieci dowiedziały się, jak wyglądało typowe wiejskie gospodarstwo i jego otoczenie oraz jak powstawały najprostsze pokarmy : chleb, masło i ser. Dynamiczna opowieść połączona była z pokazami. Całość trwa około 3 godzin i obejmowała :

I. „Skąd się bierze mleko i przetwory mleczne”

pokaz dojenia krowy

oddzielanie mleka i śmietanki przy użyciu centryfugi

ubijanie śmietanki w kierzance połączone z opowieścią o mleku

wyciskanie białego sera połączone z degustacją serwatki (dla chętnych oczywiście)

formowanie kostek masła połączone z degustacją maślanki (dla chętnych)

II. „Od ziarenka do bochenka”

mielenie zboża na żarnach, osiewanie mąki i opowieść „o chlebie”

wyrabianie ciasta, formowanie podpłomyków , pieczenie podpłomyków w piecu chlebowym i degustacja

III. „Tajemnice kropli miodu”

co to jest miód

kto produkuje miód

funkcjonowanie rodziny pszczelej

budowa współczesnego ula , przykłady uli dawnych

obserwacja pszczół w mini ulu pokazowym ( ul ma przeszklone ścianki, jest przywożony tylko na warsztaty; na terenie gospodarstwa ze względu na bezpieczeństwo nie ma hodowli pszczół).

Wszystkie wytworzone produkty – podpłomyki, masło, ser – były degustowane. Do tego herbatka i kawa zbożowa z mlekiem.

(% gallery name=jurajska3 %)

Dzieci rozwijały zainteresowania i bawiły się doskonale.

(% gallery name=jurajska1 %)

(% gallery name=jurajska4 %)

ŚWIĘTO RODZINY W GRUPIE I – 26 MAJA 2017r.

Dzieci tańczyły dla Rodziców, a potem rozdawały prezenty.

(% gallery name=rodzina1-2017 %)

Mamy naszych wychowanków rozpoznawały swoje portrety, a Tatusiowie tańczyli na niewielkim parkiecie.

(% gallery name=rodzina1a-2017 %)

„MAŁY PATRIOTA” – KONKURS RECYTATORSKO_MUZYCZNY

W dniu 5 maja 2017 r w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorsko-muzyczny pt. „Mały Patriota”. W kategorii dzieci 3-4 letnich laureatami zostali przedstawiciele Grupy I MPI Nr 35: I miejsce Sara B., II miejsce Marika K., III Miejsce Gabrysia J., a wyróżnienie otrzymała Zuzia Rz..

Oprawę artystyczną konkursu zapewniły dzieci z dwóch zespołów tanecznych działających na terenie naszego przedszkola. Zespół dzieci młodszych „Roztańczone Brzdące” reprezentowały dziewczynki w układzie F. Chopina. Dzieci starsze zatańczyły „Walc Kwiatów” P. Czjkowskiego.

(% gallery name=maly-patriota17 %)

GRY I ZABAWY RUCHOWE „DO PIĘCIU PODAŃ”

Dzieci z grupy III i IV grały z zawodnikami Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie oraz z dziećmi oddziału „0” z Miejskiego Przedszkola nr 27.

Zajęliśmy I miejsce.

(% gallery name=zawody-wiosna %)

WARSZTATY W MULTICENTRUM ZODIAK

29 marca, grupa III odwiedziła Multicentrum ZODIAK – interaktywny świat zabawy i nauki dla dzieci i młodzieży, znajdujący się w dawnym Obserwatorium Astronomicznym, w podjasnogórskim Parku im. Stanisława Staszica.

Tematem wycieczki były warsztaty edukacyjne z okazji Światowego Dnia Wody. Warsztaty miały charakter plastyczny oraz naukowo-techniczny.

(% gallery name=zodiak %)

Z WIOSNĄ RADOSNĄ ZA PAN BRAT ! …

Przyjście nowej pory roku – Wiosny, jest doskonałą okazją do tego, by przypomnieć dzieciom, jak wielkie bogactwo barw, smaków i treści, niesie z sobą budząca się do życia przyroda.

Coroczną tradycją w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 35, im. Małego Księcia, jest cykl zajęć tzw. „ Kolorowych Dni”.

W tym roku odbędzie się po raz pierwszy cykl zajęć Zielonych Dni, pod tytułem „ Z WIOSNĄ RADOSNĄ ZA PAN BRAT!”, a symbolizujących nadejście Wiosny.

Dnia 21 marca, jako pierwszy z cyklu wiosennych dni odbył się międzyprzedszkolny konkurs recytatorski „ Wiosno, wiosenko!”, popularyzujący poezję dziecięcą, rozwijający zdolności i umiejętności recytatorskie u dzieci.

(% gallery name=wiosno-wiosenko17 %)

W kolejnym dniu, tj. 22 marca o godzinie 13, zaprezentowane zostało widowisko dla rodziców, na kanwie utworu „ O wesołej Ludwiczce” A. Świrszczyńskiej. Przesłaniem bajki jest nauka, co naprawdę liczy się w życiu, pokazuje, jakie cechy warto pielęgnować w sobie, aby mieć przyjaciół i być przyjacielem.

(% gallery name=wiosna-rodzice17 %)

Podsumowaniem zielonej tematyki było w trzecim, ostatnim dniu 23 marca, komponowanie kanapek, których oczywiście tematem przewodnim jest kolor zielony.

Umiejętności dzieci i pań oceniały jury w składzie naszych pań: dyrektor, kucharek, intendentki i rodziców, którym przy odbiorze dzieci z przedszkola serwowane były kanapkowe kompozycje.

(% gallery name=kanapki2017 %)

MIĘDZYNARODOWY DZIEN SŁOŃCA –

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE GRUP III i IV

Z okazji Międzynarodowego Dnia Słońca 17 marca b.r. w naszym przedszkolu nauczycielki grup III i IV zorganizowały edukacyjno- integracyjne spotkanie dzieci, podczas którego poznały one znaczenie Słońca dla istnienia życia na Ziemi.

Z filmiku „Kubuś – Słońce – bajka dla dzieci”, przedszkolaki dowiedziały się, że nasza planeta należy do Układu Słonecznego, a sąsiadkami Ziemi są planety Wenus i Mars. Spróbowały zrozumieć naprzemienne zjawisko dnia i nocy, rozwiązując zagadki nt. Słońca, poznając konsekwencję łączenia kolorów w wyniku którego powstawał żółty kolor- doskonaliły logiczne myślenie. Pogadanka przy ilustracjach przypomniała o bezpiecznym korzystaniu z kąpieli słonecznych.

Poprzez zabawy muzyczno- ruchowe miały okazję usprawniać refleks, koordynację ruchową i świetnie bawić się w towarzystwie dzieci z II grupy.

Na zakończenie wpólnych zabaw w słonecznym kolorze, dzieci odbiły swój znak na uśmiechniętym Słoneczku i degustowały żółte owoce.

(% gallery name=dzien-slonca17 %)

KONKURS LOGOPEDYCZNY „ŁADNIE MÓWIĘ”

Nasi reprezentanci na międzyprzedszkolnym konkursie logopedycznym „Ładnie mówię”.

(% gallery name=ladnie-mowie %)

POKAZY TANECZNE DLA RODZICÓW

10 marca odbyły się pokazy tanecznye dla rodziców. Zespoły naszego przedszkola zaprezentowały nie tylko wspaniałe tańce ale również stroje, od których nie można było oderwać oczu.

(% gallery name=pokazy10marca %)

TRZECIE SPOTKANIE Z LITERATURĄ DZIECIĘCĄ W RAMACH KAMPANII „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Dnia 28.02.2017 r. odbyły się na terenie przedszkola w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” występy grupy II i IV dla pozostałych przedszkolaków.

Dzieci wcieliły się w koty o różnych charakterach. Prezentowały o nich wiersze. Na koniec dzieci bawiły się po kociemu przy piosence „Zachrypnięty kot”.

Dzieci do występów przygotowują się podczas warsztatów literacko teatralnych prowadzone przez nauczycielki grupy. Warsztaty odbywają się raz w tygodniu.

(% gallery name=koty17 %)

WYCIECZKA DO SKLEPU OGRODNICZEGO

Zrobiło się trochę cieplej, i w planie zajęć grupy III zagościł temat: „O zielony ogródek w sali dbają ogrodnicy mali”.

Aby przybliżyć dzieciom tematykę, 27 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do sklepu ogrodniczego „ Zodiak”.

Wnętrze sklepu zrobiło na nas duże wrażenie. Kolorowe opakowania nasion i cebulek, doniczki, grabie, łopaty, konewki i inne akcesoria, wzbudziły spore zainteresowanie małych ogrodników.

Pani sprzedawczyni oprowadziła przedszkolaków po sklepie, pokazała narzędzia ogrodnicze, torebki z nasionami i cebulkami wiosennych kwiatów, opowiedziała jak należy je sadzić i jak o nie dbać, aby wyrosły na piękne i zdrowe rośliny. Najbardziej jednak podobały się różnorodne odmiany pomidorów, a szczególnie pomidory o ciemnej barwie skórki.

Dzieci bardzo zainteresowane, pytały o nazwy sadzonek kwiatów i krzewów. Podziwiały pierwsze wiosenne kwiaty: bratki, hiacynty i żonkile, następnie z pomocą wychowawczyni kupiły doniczki na cebulki, które zostaną zasadzone następnego dnia w przedszkolu, tworząc piękny kącik przyrody.

(% gallery name=sklep-ogrodniczy %)

A W KARNAWALE – BYŁ BAL NAD BALE

Bal karnawałowy w MPI nr 35 jest jednym z najważniejszych wydarzeń przedszkolnego życia i wieloletnią tradycją corocznych, wspólnych z zaprzyjaźnionym przedszkolem zabaw, prowadzonych przez wodzireja.

Tradycyjnie, jak co roku wspólnym zabawom towarzyszą pamiątkowe zdjęcia, które przez dzieci i rodziców są wyczekiwane- taka pamiątka pozostaje w pamięci na lata a wspomnienia wspólnych, dziecięcych zabaw, pozwalają zapamiętać przedszkole jako czas beztroskiego dzieciństwa!

Uczestnictwo w balu przybliża dzieciom zwyczaje związanych z karnawałem, pozwala na integrowanie się środowiska przedszkolnego.

A przede wszystkim dostarcza wiele radości- i takie jest przesłanie PRZEDSZKOLNEGO BALU KARNAWAŁOWEGO w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 35, im. Małego Księcia w Częstochowie…

(% gallery name=karnawal17 %)

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZE „OWOCOWE SMOKI”

Dnia 31.01.2017 wychowankowie grupy I uczestniczyli w zajęciach matematycznych z wykorzystaniem owoców. Dzieci rozpoznawały owoce krajowe i egzotyczne, tworzyły zbiory według nazwy, barwy i wielkości oraz tworzyły pod kierunkiem nauczyciela przestrzenne figury smoków, łącząc owoce wykałaczkami i patykami do szaszłyków. Na koniec zabawy mogły z apetytem zjeść wykonane w zespołąch smoki, utrwalając poznane wcześniej smaki owoców.

(% gallery name=owocowe-smoki17 %)

ZABAWY EKSPLORACYJNE ZE ŚNIEGIEM

Grupa I uczestniczyła w zabawach eksploracyjnych ze śniegiem w ogródku przedszkolnym. Dzieci tropiły zwierzęta, samodzielnie odbijały ślady na śniegu oraz przekopywały ścieżki wykorzystując do tego celu plastikowe łopatki do piasku. Zabawy zakończyły się wesołą bitwą na śnieżki, któa dała dzieciom dużo radości.

(% gallery name=zabawy-snieg16 %)

II SPOTKANIE Z CYKLU DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH

Wykorzystywanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych „Bolek i Lolek zapraszają na wielką wyprawę po Polsce” – „Poznajemy skarby Warszawy”.

(% gallery name=warszawa17 %)

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA …

5 stycznia odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Oto nasi reprezentanci i mikołajkowy zespół taneczny.

(% gallery name=hej-koleda17 %)

TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI

W naszym przedszkolu odbywają się zajęcia dodatkowe „TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI” w których uczestniczą dzieci z Gr.III i Gr.IV.

(% gallery name=tajemnice-grafomotoryki %)

SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM

„Gdy się jakiś ząbek psuje,

on go ślicznie zaplombuje.

Odwiedzaj go bez asysty,

nigdy nie bój się … .

Rób codziennie zębom mycie,

bo je masz na całe życie.”

19 grudnia do przedszkola przyjechały Panie, które przypominały dzieciom, jak należy dbac o zęby, co należy jeść, aby zęby były zdrowe i w jaki sposób powinno się myć zęby, żeby nie pojawiała sie próchnica.

(% gallery name=dentysta2016 %)

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

„A kiedy pierwsza gwiazda – w noc WIGILIJNĄ zaświeci…

Niech wszystkie łzy tego świata… zamienią się w miliardy kropel szczęścia..”

W dniach 14 i 15 grudnia do przedszkola przybyli Goście – nasi Rodzice!

Już od rana wszyscy byli baaardzo zaaferowani – wiadomo… niedługo… WIGILIA!

Dzieci zaprezentowały tradycyjne Jasełka.

Wszyscy pięknie i głośno śpiewali kolędy…

Był nastrój ciszy, nostalgii i zadumy, wspólny śpiew kolęd i … poczęstunek – słodkie co nieco dla małych i dużych smakoszy, a także tradycyjne przedszkolne potrawy- kapusta z grochem i barszczyk.

A na dzieci… pod choinką… czekały małe słodkie niespodzianki, sianko i aniołek.

Dziękujemy Rodzicom i dzieciom za miło spędzony czas i …

życzymy miłych, spokojnych Świąt w rodzinnym gronie…

(% gallery name=wigilia2016 %)

„TAŃCE POLSKIE” – AUDYCJA W FILHARMONII

13 grudnia dzieci z grupy III i IV udały się do Filharmonii na audycję pt. „Tańce polskie”. Na przykładzie kolęd, poznały polskie tańce narodowe: Krakowiaka, Mazura, Oberka, Poloneza i Kujawiaka.

(% gallery name=filharmonia2016 %)

MIKOŁAJKOWE ZAWODY SPORTOWE

9 grudnia w Naszym przedszkolu odbyły się Mikołajkowe Zawody Sportowe, w których brały udział dzieci z grupy IV oraz dzieci z oddziału „0” Szkoły Podstawowej nr 35. Zawody zorganizowała mgr Dagmara Freund.

Atutami zawodów było: doskonalenie sprawności motorycznej, wdrażanie do wysiłku fizycznego, stosowanie zasad fair play, a przede wszytskim dobra zabawa.

(% gallery name=mikolajkowe-zawody %)

DRUGIE SPOTKANIE Z LITERATURĄ DZIECIĘCĄ W RAMACH KAMPANII „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Dnia 8.12.2016 r. odbyło się na terenie przedszkola w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przedstawienie grupy II i IV dla pozostałych przedszkolaków. Dzieci przedstawiły spektakl na podstawie książki Anny Świerszczyńskiej „O wesołej Ludwiczce”.

Dzieci do występów przygotowują się podczas warsztatów literacko teatralnych prowadzone przez nauczycielki grupę. Warsztaty odbywają się raz w tygodniu.

(% gallery name=wesola-ludwiczka %)

MIKOŁAJKOWE POKAZY TANECZNE

7 grudnia odbyły się Mikołajkowe Pokazy Taneczne, podczas których dzieci z zespołów tanecznych zaprezentowały rodzicom układy taneczne. Pierwsze swoje talenty przedstawiały maluszki, które pod czujnym okiem pani Lidzi i pani Bożenki przygotowały aż cztery tańce.

Po maluszkach wystąpił zespół starszaków, który pod okiem pani Pauliny i pani Eweliny, pokazał rodzicom dwa świąteczne tańce.

Było przepięknie, wesoło i bardzo tanecznie …

(% gallery name=mikolajkowe-tance2016 %)

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

We wtorek, 6 grudnia, wszystkie dzieci w przedszkolu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja.

Mimo braku białego puchu, jak co roku św. Mikołaj przybył do dzieci.

Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które przygotowały specjalnie dla Niego. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze.

Były też wspólne fotografie z niezwykłym gościem.

Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

(% gallery name=mikolajki2016 %)

PARAOLIMPIADA

2 grudnia grupa III wraz z dziećmi niepełnosprawnymi z Naszego przedszkola, wzięła udział w Paraolimpiadzie, zorganizowanej przez Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 43 w Częstochowie. Impreza odbyła się w Hali Polonia pod patronatem Urzędu Miasta Częstochowa, Wydziału Sportu i Turystyki.

Dzieci brały udział w konkurencjach sprawnościowych rywalizując z uczestnikami z innych placówek oświatowych.

(% gallery name=paraolimpiada-polonia %)

I SPOTKANIE Z CYKLU DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH

Wykorzystywanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych „Bolek i Lolek zapraszają na wielką wyprawę po Polsce” – „Poznajemy Śląsk”.

(% gallery name=bolek-i-lolek %)

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA w dniu 28.11.2016 r. w MPI nr 35 im.Małego Księcia ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Mój ulubiony miś”. Prace na konkurs wpłynęły również z MP nr 23 im.Jasia i Małgosi, MP nr 26 im.Krasnala Kałabały i MP nr 30.

Organizatorami konkursu byli nauczyclele Gr.III (M.Maciejewska. W.Struska, D.Gabryś).

W tym dniu przedszkolaki zaprezentowały swoje ulubione, domowe misie.

Ogłoszenie wyników i wręczenia nagród było urozmaicone występami tanecznymi w wykonaniu Gr.I -Maluchy i występami dzieci z Gr.III i IV.

Grupę maluchów przygotowały nauczycielki:L.Jasińska. B.Długosz, a występ najstarszych grup: P.Jasińska. E.Musiał.

(% gallery name=dzien-misia-2016 %)

Entliczek pentliczek

W związku z Międzynarodowym Dniem Jabłka dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w zajęciach czytelniczo-plastycznych w filii nr 5 Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego.

Inspiracją do zajęć był wiersz J. Brzechwy „ Entliczek pentliczek”. Oczywiście musiał być i robaczek…

(% gallery name=biblioteka-jablko-2016 %)

11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji Dnia Niepodległości dzieci z grupy IV zabrały wszystkie dzieci w podróż po Polsce. Płynąc wzdłuż Wisły odwiedziliśmy Kraków, gdzie słuchaliśmy hejnału, oglądaliśmy taniec krakowski, a także spotkaliśmy Lajkonika. W Warszawie oglądaliśmy piękne zabytki i wraz z Syrenką tańczyliśmy walczyka. W Toruniu segregowaliśmy rozsypane pierniki, a na zakończenie naszej wyprawy, razem z marynarzami piosenką wpłynęliśmy do Bałtyku.

(% gallery name=dzien-niepodleglosci-2016 %)

Szyje szewczyk, szyje buty… a ubrania…?

Grupa III realizując temat przygotowania ludzi do zimy, udała się do zakładu krawieckiego, jak również punktu naprawy obuwia.

Przedszkolaki zwiedziły zakład, zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia, maszyny typu overlock, oglądały stół do krojenia ubrań, kolorowe szpulki nici, poznały etapy powstawania ubrania. Oglądały także gotowe ubrania, uszyte przez krawcową.

W drodze do przedszkola odwiedziły punkt naprawy obuwia, podziwiały różne fasony zimowych butów. Dzięki tej wycieczce dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się krawcowa i szewc, jakich akcesoriów używają do swojej pracy. Ponadto dowiedziały się ile trudu i wysiłku kosztuje uszycie ubrania, czy naprawa buta. (% gallery name=krawcowa-2016 %)

Pasowanie na starszaka – 26 października

Pasowanie to zwyczaj taki, że starszakami stają się przedszkolaki !

(% gallery name=pasowanie2016 %)

Dzień Edukacji Narodowej

Co mogę dać Pani z przedszkola,

gdy święto ma swoje jesienią.

Gdy puste już łąki i pola.

Co może dać mały przedszkolak.

Ten uśmiech, ten uśmiech, hej cza-cza-cza.

Ten taniec, ten taniec, hej cza-cza-cza.

Życzenia najlepsze, hej cza-cza-cza.

Klaskanie i śpiewanie dla niej hej, cza-cza-cza.

A może jej kupić samochód,

albo jej dać serduszko złote.

I z całych sił zaśpiewać sto lat.

Co może dać mały przedszkolak?

(% gallery name=dzien-nauczyciela-2016 %)

10 października – Święto Drzewa

W ramach rozstrzygnięcia konkursu plastycznego „Święto Drzewa” dzieci otrzymały drzewka, które wraz z paniami wkopały w ogrodzie przedszkolnym.

(% gallery name=drzewo2016 %)

Pierwsze spotkanie z literaturą dziecięcą w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”

Dnia 7.10.1016 r. odbył się na terenie przedszkola w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” występ grupy II i IV dla pozostałych przedszkolaków. Dzieci przedstawiły wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima w sposób ciekawy i zabawny. Nauczycielki przeczytały z podziałem na role wiersz „Słoń Trąbalski”.

Potem była wspólna zabawa przy piosence „Idziemy do ZOO”. Dzieci do występów przygotowują się podczas warsztatów literacko- teatralnych prowadzonych przez nauczycielki z grup II i IV.

(% gallery name=wiersze2016 %)

Dzień Śliwki w grupach starszych

(% gallery name=dzien-sliwki-gr3-4-2016 %)

Dzień Śliwki

Obchody „Dnia Śliwki”- wspólne zajęcia dzieci z grup I, II, V – 23 września 2016 – integrowanie wychowanków przedszkola: wspólny śpiew, zabawy i zadania edukacyjne.

– Mycie owoców przed jedzeniem

– Układanie owoców w szeregu na linii

– Poszukiwanie ukrytych w sali owoców i wyklejanie nimi kosza

(% gallery name=dzien-sliwki-gr1-2-2016 %)

Nasi reprezentanci na Paraolimpiadzie RAZEM

(% gallery name=paraolimpiada-2016 %)

22 września – Sportowy piknik rodzinny Grupy I

Wdrażanie rodzin do wspólnego aktywnego spędzania czasu.

– Zabawy z rodzicami z wykorzystaniem chusty animacyjnej ,

– Turniej sportowy: „Wyścigi koników”, „Wyścigi zajączków”, „Rodzinne skoki w dal”.

(% gallery name=piknik-rodzinny-gr1-2016 %)

20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Z tej okazji życzymy WSZYSTKIM WYCHOWANKOM, aby zawsze były radosne, szczęśliwe i zdrowe, a przedszkole zapamiętały jako miejsce beztroskiego spędzania dzieciństwa, poznawania świata, uczenia się dzielenia z innym tym, co najlepsze.

W dniu 20 września 2016 r. w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym, nr 35 im. Małego Księcia w Częstochowie, dzieci po raz kolejny obchodziły swoje święto- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W uroczystości wzięły udział wszystkie przedszkolaki, które do przedszkola przybyły nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale również z ulubionym pojazdem każdego dziecka- rowerem.

Po śniadaniu w doskonałych humorach wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej. Po krótkim wyjaśnieniu dzieciom celu spotkania przedszkolaki odśpiewały piosenkę „Dzień przedszkolaka”. Uroczystość uświetniła pani Dyrektor, która życzyła dzieciom „Miłego Dnia Przedszkolaka” i złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy: udziału w konkursach, pląsach przy muzyce, zabaw ruchowych z balonami.

Wszystkie dzieci były świadkami niezwykłego wydarzenia- Przyrzeczenia Przedszkolaka, podczas którego dzieci wspólnie z nauczycielem recytowały tekst przyrzeczenia.

Następnie wszyscy udali się na plac zabaw, gdzie mogli brać udział w zabawach ruchowych przygotowanych przez wychowawców lub swobodnie korzystać z przyrządów, a dzieci umiejące jeździć na rowerku- w specjalnym torze wyścigowym, pokonywały kolejne przeszkody w drodze do mety. Na mecie Pani Dyrektor witała każde dziecko oklaskami. Każdy duży i mały Przedszkolak został w tym dniu obdarowany drobnym upominkiem, a dla wszystkich uczestników zabaw była przewidziana niespodzianka- pyszne gofry pieczone przez jedną z nauczycielek, ubraną w prawdziwy strój kucharza.

Na zakończenie imprezy każda z grup pozowała do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie, a uśmiechy na twarzach dzieci- to dowód na to, że uroczystość udała się i sprawiła wszystkim radość. Na pewno będą ją długo i ciepło wspominać, a wszystkim nauczycielom sprawiła satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku.

W.S.

(% gallery name=dzie-przedszkolaka-2016 %)

17 WRZEŚNIA

Bajkowo-Książkowe warsztaty plenerowe w Olsztynie

(% gallery name=warsztaty-ksiazkowe %)

Skip to content